4 sposoby na wydłużenie żywotności opon

Jednym z częstych problemów, z jakimi borykają się właściciele samochodów, są uszkodzenia i zużycie opon. Opony odgrywają kluczową rolę w bezpiecznej i efektywnej jeździe, dlatego istotne jest, aby wiedzieć, jak o nie zadbać i utrzymać je w jak najlepszym stanie. Przyjęcie odpowiednich praktyk pielęgnacyjnych nie tylko zwiększy trwałość opon, ale także przyczyni się do oszczędności związanych z przesunięciem momentu wymiany na nowe.

  1. Sprawdzenie ciśnienia w oponach

Zimą następuje nie tylko spadek temperatury, ale i częste jej wahania. Prowadzi to do spadku ciśnienia w oponach. W warunkach zimowych, przyjmuje się, że z każdym wzrostem lub spadkiem temperatury o 10°C, ciśnienie zmienia się o 0,1 bara. Niewystarczające ciśnienie zwiększa powierzchnię styku opony z nawierzchnią, co zwiększa tarcie i może prowadzić do przegrzania i zwiększonego zużycia opony. Latem wzrasta temperatura powietrza, a powietrze wewnątrz opon rozszerza się. W efekcie może dojść do nadmiernego ciśnienia w oponach, co doprowadzi do zmniejszenia powierzchni styku opony z nawierzchnią i ponownie nierównomiernego zużycia bieżnika. Dlatego zmieniające się warunki klimatyczne wymagają sprawdzenia ciśnienia powietrza w oponach.

  1. Terminowa sezonowa wymiana opon

Zimą należy niezwłocznie założyć opony zimowe, ponieważ konstrukcja bieżnika zapewnia dobrą przyczepność opony na śniegu. Dodatkowo opony zimowe wykonane są z miękkiej mieszanki gumowej, która nie twardnieje pomimo spadku temperatury powietrza. Wraz z nadejściem letniego sezonu należy koniecznie wymienić opony zimowe na letnie, gdyż te pierwsze ze względu na swoją konstrukcję i skład zużywają się znacznie intensywniej w ciepłe dni. Opony letnie wykonane są z mieszanki gumy, która zapewnia doskonałą przyczepność na gorącym asfalcie, mają obniżone opory toczenia i specjalną konstrukcję bieżnika. Dzięki temu można dobrze kontrolować samochód, zarówno na mokrej, jak i suchej nawierzchni.

  1. Regularny przegląd opon

Sprawdź opony pod kątem uszkodzeń i oznak zużycia, takich jak otarcia, pęknięcia, wycieki powietrza i wybrzuszenia, ponieważ każdy problem jest łatwiejszy i tańszy do naprawienia, zanim stanie się poważny.

  1. Czyszczenie opon

Regularnie myj opony samochodowe. Zimą eliminuje to sól drogową, której działanie wpływa na skrócenie żywotności opony. W sezonie letnim zapobiega natomiast wysychaniu opon, co jest jedną z przyczyn ich zużycia.